ייעוץ והכוונה לחיילים משוחררים | שולי זלצמן ביטון

ייעוץ והכוונה לצעירים יוצאי צבא

ייעוץ והכוונה עם גורם מקצועי יכול לשנות את כל כיוון החיים לטובה. צעירים שמגיעים לגיל 21-25 הרבה פעמים מתלבטים לאיזה כיוון ללכת: מה לעשות עם המשך החיים? מה ללמוד? במה לעבוד? איפה לגור? מתי הזמן הנכון להתחתן ולהקים משפחה (אם בכלל)? לחילופין, יכולות להיות התלבטויות שקשורות באוריינטציה מינית, דתית וכדומה. יש המון חוסר וודאות בגילאים האלו ורצוי לפנות לגורם מקצועי שיעזור לעשות סדר בבלגן ההתלבטויות. יועץ מקצועי יודע לדלות את האינפורמציה הנחוצה על מנת לעזור לקבל החלטות הרות גורל. היועץ יודע לזהות את החוזקות, הכישורים והיכולות של הצעיר/ה (וגם את המגבלות), לעשות סינתזה של כל האינפורמציה, ולהמליץ על כיוונים אפשריים מבחינה מקצועית, אישית, זוגית וכדומה. לרוב, נושא ההתאמה הזוגית הוא הנושא שעומד בראש מעייניהם של הצעירים ולכן אקדיש לכך פסקה נפרדת.

התאמה זוגית

ההחלטה עם מי להתחתן זו ההחלטה הכי חשובה וגורלית בחיים. לא כדאי לקבל אותה בקלות ראש בלי להבין את ההשלכות שלה. אם את/ה מעדיפ/ה שהחיים שלך יהיו על מי מנוחות רצוי להתחתן עם מישהו שמגיע מרקע דומה לשלך או לפחות בעל השקפות עולם דומות לשלך (במיוחד כשמדובר בגידול ילדים), על מנת למנוע מריבות וחיכוכים מיותרים בהמשך. כדאי לבדוק תחומי עניין משותפים, מטרות דומות, אנרגיה דומה (אקטיביות/פסיביות,אופטימיות/פסימיות,טיפוס ביתי/טיפוס בלייני וכדומה). ברגע שנולדים ילדים כל המשוואה משתנה והחיים עם ילדים שונים בתכלית מאשר החיים כזוג. רצוי להגיע להסכמות לגבי גידול וחינוך ילדים טרם הבאת ילדים לעולם על מנת לחסוך ויכוחים וריבים בהמשך. במהלך השנים, תכונות שיפריעו לכם בהתחלה נהיות יותר קיצוניות, כך שתהיה לכם פחות סבלנות להתמודד איתן בהמשך(כי יש לזה אפקט מצטבר) לכן, כדאי מאד שתהיו מודעים לכך בהתחלה: על מה אתם מוכנים להתפשר ועל מה אתם לא מוכנים להתפשר. באופן כללי, רצוי להיות בתודעה גבוהה לגבי תכנון העתיד המשותף, התוכניות שלכם כזוג ולאחר מכן כמשפחה. ככל שתעשו תיאום ציפיות יותר ברור ומדויק בהתחלה, כך תקלו על עצמכם בהמשך הדרך.

האמרה הידועה "כשמתחתנים עם בן/בת זוג, מתחתנים עם המשפחה שלו/שלה" נכונה מאוד. כדאי שיהיה חיבור רגשי טוב עם המשפחה של בן/בת הזוג כדי שיהיה יותר נעים במסגרות משפחתיות כמו שבתות וחגים, ועל מנת שיהיו סבא וסבתא מעורבים בחיי ילדיכם. אם זה לא מתאפשר, חשוב שבן/בת הזוג יבינו שהם יצטרכו לעשות את התיווך ביניכם לבין המשפחה שלהם. כלומר, האחריות נופלת עליהם לכך שאתם תרגישו בנוח בנוכחות המשפחה שלהם. צעירים חושבים שאהבה מנצחת הכל. אהבה בהחלט חשובה מאוד, אבל במהלך החיים עוברים כל מיני אתגרים וחלקם מערערים את הזוגיות. במקרים מסוימים, על אף האהבה הגדולה, לא תמיד מצליחים להתרומם מטראומות קשות שעוברים יחד, ולעיתים החבילה מתפרקת. צריך שיהיה בסיס איתן ויציב שעליו תבנה הזוגיות על מנת למקסם את הסיכויים להצלחתה.

איך כדאי להכיר בן או בת זוג?

בעיניי שידוכים זה משהו חיובי ומבורך כיוון שבודקים עבורך התאמות בכל מיני רמות שונות, כולל משפחה, מוצא תרבותי, מצב כלכלי ועוד. אופציה אחת היא לפנות לשדכנית מומחית או לדבר עם חברים ולהפיץ את הבשורה מה בדיוק אתם מחפשים. אופציה נוספת היא לפנות לאפליקציות להיכרויות. כיום יש אינספור אפליקציות טובות. אם אתם אמיצים במיוחד אתם יכולים לפנות ל"חתונה ממבט ראשון" בטלוויזיה, כמובן שכאשר אתם בוחרים בן או בת זוג, חשוב להיות מחוברים לאינטואיציה שלכם בכל מצב, להקשיב לקול הפנימי ולא להתעלם מסימנים קטנים ותמרורי אזהרה שמאותתים לכם לשים לב אליהם.  

שולי זלצמן

מאמנת אישית (קואצ'רית)

התמחות במערכות יחסים, מוסמכת מטעם מכללת יוזמות
ואוניברסיטת בר אילן ומוכרת ע"י לשכת המאמנים.

 050-3831981 | shulibe.coach@gmail.com

he_IL
בואו נדבר על זה
היי ✿
איך אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן