אמא שתלטנית מה עושים? | שולי זלצמן ביטון | מאמנת אישית בירושלים

אמא שתלטנית מה עושים?

שני, בת 40, הגיעה אליי לייעוץ לגבי אמא שלה. היא התלוננה שאמה עדיין משתלטת עליה אחרי כל כך הרבה שנים למרות שהיא בעצמה כבר אמא לשלוש בנות. היא הייתה חסרת ביטחון עצמי ופחדה מהדברים הכי קטנים כמו לדבר עם מישהו זר, לנסוע למקומות שהיא לא מכירה, לקחת את הבנות לפארק בלי בעלה וכד'. היא רצתה לעשות את הדברים האלה בלי להרגיש שכל דבר גורם לה לפחד וחרדה.

הבנתי מיד שהחוסר בביטחון העצמי נובע מאמה השתלטנית אשר במהלך חייה הכתיבה לה הכל מבלי לשאול את דעתה (מה היא רוצה וצריכה). אמה עדיין מתקשרת אליה כל יום כדי לתת לה הוראות איך לנהל את היום שלה עם הבנות ולעיתים מופיעה אצלה בבית בלי להודיע מראש. שני הרגישה כמו ילדה קטנה שמפחדת לצאת לעולם. היא תמיד הייתה תלותית באמה ואחר כך בבעלה, אך מצד שני הרגישה שהם כל הזמן מבקרים אותה והיא לא מקבלת מהם את האהבה אשר לה היא זקוקה.

היא לא פיתחה עצמאות בגיל העשרה שזהו שלב קריטי בהתפתחות של כל מתבגר. בעלה החליט על דעת עצמו שהוא יהיה המפרנס והיא תישאר בבית ותטפל בבנות. הבנתי שהיא לא מאושרת כי היא לא מבטאת את רצונותיה, לא שמה גבולות לאמה ולבעלה וגם לאנשים אחרים, ולא יודעת איך לממש את הפוטנציאל שלה.

במשך מספר מפגשי ייעוץ והכוונה עבדנו על חיזוק הביטחון העצמי והיכולת שלה לבטא את רצונותיה. גילינו מה היא באמת אוהבת לעשות בזמנה הפנוי והפכנו את זה לעיסוק שלה: להיות מורה לריקוד דרך זום. נתתי לה עצות איך לאט לאט לשחרר את השליטה שיש לאמה עליה, ואיך לפתח אמונה עצמית ועצמאות לפחות חלקית. מכיוון שהיא לא הייתה מעוניינת לעשות תהליך אימון של כחצי שנה על מנת לטפל במקור של הפחדים והחרדות, ייעצתי לה ללכת לטיפול אלטרנטיבי בעזרת פרחי באך על מנת לקבל מענה להתקפי החרדה שהיא סבלה מהן.

שנה לאחר שסיימנו את המפגשים, היא סיפרה לי שהיא מתפקדת הרבה יותר טוב. פרחי הבאך עוזרים לה עם התקפי החרדה, היא יותר רגועה וסבלנית כלפי הבנות. יש לה יותר מסוגלות להתמודד עם אתגרי היומיום שבעבר מאד הלחיצו אותה. היא מרגישה יותר חזקה לעמוד מול אמה ובעלה ולהביע את דעתה! היא מצליחה לשים להם גבולות לפי העצות שנתתי לה. השוס: היא הצליחה ליצור לעצמה קהל עוקב לסרטונים שהיא מעלה ליוטיוב שם היא מלמדת סגנונות שונים של ריקוד. למרות חרדת הקהל הקשה שהיא סבלה ממנה, היא מצליחה ללמד שיעורים בזום לשניים או לשלושה תלמידים ביחד. מיותר לציין שהיא מאושרת עד הגג ומרגישה שהיא קיבלה במתנה חיים חדשים. איזו זכות ענקית עבורי לעזור לאנשים לצאת מהמקומות הקשים עבורם ולשפר את איכות חייהם!

שולי זלצמן

מאמנת אישית (קואצ'רית)

התמחות במערכות יחסים, מוסמכת מטעם מכללת יוזמות
ואוניברסיטת בר אילן ומוכרת ע"י לשכת המאמנים.

 050-3831981 | shulibe.coach@gmail.com

he_IL
בואו נדבר על זה
היי ✿
איך אוכל לעזור לך?
דילוג לתוכן